Gdańska rehabilitacja przy udarze w mózgu

Udary i jego fizjoterapia.
Owy- udar w mózgu, czyli zatkanie, spowodowana jest brakiem ukrwienia danej części mózgu, a więc za tym idzie, dotarcia do tej części tlenu.
Z owego procesu następuje obumarcie tkanki mózgowej, prowadząca do konwersji w zachowaniu i funkcjonowaniu pacjenta.
Przyczyny udarów mózgu zalicza się: zakrzepy, zatory, krwotoki śródmózgowe , a dodatkowo krwotoki podpajęczynówkowe.
Zakrzepy wywoływane są przez grudki cholesterolu będącego w tętnicy mózgowej, co w wielu sytuacjach poprzedzone jest przez przejściowe niedokrwienie mózgu.


Jeśli skrzeplina utworzy się w sercu lub innym fragmencie układu krwionośnego, następuje zator. Światło naczynia krwionośnego mózgu zostaje zamknięte przez skrzep wędrujący tętnicami, a przez to mózg obumiera z powodu braku dostarczenia do niego tlenu. Kolejną przyczyną udarów jest pęknięcie słabych naczyń tętniczych albo tętniaków w obrębie mózgu. To prowadzi do zalania tkanki mózgowej krwią, powodując uszkodzenie mózgu. Innym rodzajem krwotoku, jaki wywołuje udar, jest krwotok podpajęczynówkowy. Dochodzi do niego w głównej mierzew wyniku urazu głowy, czyli podczas krwawienia pourazowego, jak też w wyniku samoistnego wydostania się krwi z naczyń tętniczych , a oprócz tego zalania przestrzeni między czaszką i mózgiem, zwanego krwotokiem samoistnym. Ocenia się, że udary występują częściej u osób w podeszłym wieku , a oprócz tego w rodzinach, w których w bardzo wielu sytuacjach stwierdzano je w przeszłości. Istotna jest jak najwcześniejsza diagnoza , a ponadtorozpoczęcie leczenia. Podczas badania chorego, lekarz zwraca uwagę na podstawowe parametry , a ponadtoszmery w tętnicach szyi i innych naczyniach krwionośnych. Jeżelipodejrzewa się udar, pacjent poddawany jest badaniom neurologicznym, pozwalającym określić stan jego świadomości, orientację, pamięć, koordynację oraz stan zmysłów. Badania obrazowe- tomografia komputerowa , a ponadto rezonans magnetyczny przeprowadzane w procesie diagnostycznym pozwalają stwierdzić obecność i wielkość ogniska krwotocznego albo niedokrwiennego. Działaniami wspierającymi diagnostykę jest badanie ultrasonograficzne, czyli Dopler, radiologiczne z środkiem cieniującym oraz badanie echokardiologiczne, jeżeli podejrzewany jest zator wywołany skrzepliną z serca.
Jak najszybsze dotarcie do szpitala, kontrola ciśnienia tętniczego w początkowej fazie choroby , a dodatkowo monitorowanie zaburzeń funkcjonowania serca stanowi podstawę późniejszego sukcesu leczenia , a ponadto owocnej rehabilitacji chorego. Rehabilitacja pacjenta po udarze zaczyna się jak najwcześniej- wtedy daje ona szansę na sporą poprawę stanu chorego. W przypadkuniedużych udarów, uwagę kieruje się w głównej mierze na zapobieganie wystąpienia kolejnego udaru. Chorym, u których stwierdzono zator lub zakrzep, podaje się kwas acetylosalicylowy, który ma za zadanie zahamować tworzenie się skrzeplin oraz zapobiegać chorobie miażdżycowej. Jeśli zmiany w tętnicach są znaczne, tworzy się zabieg endarterectomii, czyli usuwania złogów miażdżycowych z tętnic chorego. Najważniejszymczynnikiem powodującym spadek liczby chorych jest jednakże przede wszystkimprofilaktyka udarów, min. właściwe leczenie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca racjonalny tryb życia i odżywania.

Sprawdź: Sopocka oraz Gdyńska terapia u fizjoterapeuty przy udarze mózgu.